Masaż leczniczy kręgosłupa
Tak naprawdę każdy z nas chociaż raz w życiu powinien zdecydować się na masaż leczniczy kręgosłupa. To rodzaj terapii pozwalającej rozluźnić mięśnie, przynieść ulgę przeciążonym plecom, przyspieszyć przebieg leczenia czy usprawnić przebieg terapii ortopedycznej. Może być wykonywany zarówno po nagłych urazach, jak i w formie profilaktycznej – u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, pracując wiele godzin przy komputerze czy dźwigających duże ciężary. Masaż medyczny wykonujemy również u Pacjentów po operacjach czy zabiegach, w celu ułatwienia dojścia do zdrowia. Wykorzystujemy techniki uwalniające napięcie z okolic objętych dysfunkcją. Przede wszystkim skupiamy się na odcinku lędźwiowym oraz piersiowym.
Czy masaż leczniczy jest dobry przy dyskopatii?
Masaż leczniczy jest bardzo dobrą formą kuracji w przypadku wielu schorzeń kręgosłupa, w tym coraz częściej występującej dyskopatii. Pozwala bowiem przerwać koło bólowo-napięciowe, które potrafi męczyć Pacjenta nawet przez wiele tygodni. Systematyczny masaż leczniczynie tylko osłabi objawy dyskopatii, ale także złagodzi jej nawroty. Masaż na dyskopatię lędźwiową w połączeniu z terapią manualną FOI tworzy doskonały plan leczenia likwidujący nie tylko ból, ale także mechaniczną przyczynę problemu!
Na czym polega terapia mięśniowo-powięziowa?
Terapia mięśniowo-powięziowa polega na zlikwidowaniu ograniczeń i napięć powięzi oraz aktywizacji reakcji naczyniowo-ruchowych. W tej metodzie niezwykle istotną rolę odgrywa fizjoterapeuta, który musi pracować z ciałem Pacjenta świadomie i zdecydowanie, jednocześnie przedstawiając tezę, że ciało człowieka jest całością i tak też powinno być traktowane. Wraz z masażem nasi specjaliści pomagają wypracować prawidłowe nawyki ruchowe, które zminimalizują szansę na powstanie nieprawidłowości czy nawet urazów.
Technika powięziowa jest dobierana indywidualnie do każdego Pacjenta, skupia się jednak w głównej mierze na – masowaniu i uciskaniu poszczególnych części ciała, automasażu polegającym na rozluźnianiu i relaksacji powięzi, a także rozciąganiu poszczególnych partii powięzi. Ponadto Pacjentowi zostają zlecone specjalnie dobrane treningi, które składają się z płynnych i dynamicznych ćwiczeń rozluźniających. Technika ta cieszy się coraz większą popularnością zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Została stworzona na podstawie koncepcji taśm mięśniowo-powięziowych, które zostały opracowane przez fizjoterapeutę Toma Myersa.
Kiedy warto udać się na masaż zmian mięśniowo-powięziowych?
W naszym Centrum umówisz się na masaż zmian mięśniowo-powięziowych, na który warto się zapisać przy następujących objawach – odczucie ciężkości i chłodu w kończynach, wrażenie ogólnego otępienia, częste zmęczenie oraz zaburzenia snu. Alarmujące powinny się okazać również niepokojące opuchnięcia nóg, a także uczucie ciężkich kończyn. Po zaobserwowaniu takich symptomów warto udać się do sprawdzonego fizjoterapeuty lub rehabilitanta, który po dokładnym wywiadzie wdroży odpowiednią terapię manualną, rehabilitację ruchową lub fizykoterapię.