Cieśń kanału nadgarstka
Zespół cieśni kanału nadgarstka należy do jednej z najczęściej występujących neuropatii. Biorąc pod uwagę przyczyny tego schorzenia, spośród których najczęściej wymienia się cukrzycę, niedoczynność tarczycy, dnę moczanową czy reumatoidalne zapalenie stawów – należy prognozować, że problem w naszym społeczeństwie będzie narastał. Z tych powodów warto poszukiwać skutecznych form leczenia zachowawczego z wykorzystaniem tanich i łatwo dostępnych środków fizjoterapii, ewentualnie wspomaganych farmakologią.
Prezentujemy autorską, bezoperacyjną metodę leczenia cieśni nadgarstka „BP”, która stanowi właściwy dobór technik terapeutycznych, kolejność stosowania oraz parametry. Metoda ta ma zastosowanie w leczeniu zachowawczym, jak również w przypadku przywracania pełnej funkcji ręki po zabiegu chirurgicznym. W każdym przypadku wymagającym uwolnienia z ograniczeń zakresu ruchu, polecamy skorzystanie z terapii manualnej FOI redukującej napięcia mięśniowo-powięziowe.
Program leczenia zachowawczego w autorskiej metodzie Beaty Pruszkowskiej
Z przyjemnością prezentujemy program leczenia zachowawczego wykorzystywanego w innowacyjnej metodzie Beaty Pruszkowskiej (określanej jako metoda „BP”). To zbiór ćwiczeń i zabiegów mających na celu przywrócenie sprawności we wszystkich stopniach cieśni nadgarstka. W leczeniu zespołu cieśni kanału nadgarstka mają zastosowanie różnorakie środki fizjoterapii przedstawione w tej metodzie. Metoda „BP” może w znaczący sposób usprawnić procesy terapeutyczne oraz umożliwić proces zdrowienia. Ma zastosowanie w leczeniu zachowawczym, jak również w przywracaniu pełnej funkcji ręki po zabiegach chirurgicznych.
Program leczenie cieśni nadgarstka składa się z następujących elementów:
- mobilizacja tkanek miękkich poprzez masaż poprzeczny;
- mobilizacja bierna stawów ręki ze szczególnym uwzględnieniem stawu nadgarstkowego;
- kinezyterapia – ćwiczenia czynne wolne kończyny górnej;
- fizykoterapia – nadźwiękawianie okolicy kanału nadgarstka w dawce 0,5 W/c;
- kinesiotaping.
Jakie są objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka?
Szacuje się, że na zespół cieśni kanału nadgarstka cierpi aż 1% ogółu populacji i ok. 5% osób pracujących. Zespół cieśni kanału nadgarstka definiowany jest jako konflikt pomiędzy strukturami anatomicznymi a nerwem pośrodkowym na poziomie nadgarstka, co objawia się obrzękiem zapalnym oraz bólem w okolicy nadgarstka i ręki. Najczęściej wymienianymi przyczynami schorzenia są zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe związane z pracą zawodową. Jeśli niepokoi Cię nawracający ból w obrębie ręki, zauważasz widoczne zmiany lub męczy Cię uczucie sztywności i parestezje, to koniecznie zgłoś się na leczenie.
Niepokojące powinny być także:
- obrzęki zapalne nerwu i tkanek go otaczających;
- mrowienie zlokalizowane w nadgarstku i okolicach palców od I do III;
- zanik mięśni kłębu;
- uczucie drętwienia i tzw. prądów;
- ból w okolicy nadgarstka i palców.
Jakie są przyczyny zespołu cieśni kanału nadgarstka?
Do zespołu cieśni kanału nadgarstka dochodzi na skutek zmian przeciążeniowo – zwyrodnieniowych. Oznacza to, że u najczęściej pojawia się u osób wykonujących prace ręczne obciążające nadgarstek – związane z powtarzalnością ruchów. Stan zapalny dotyczy głównie pochewek i ścięgien mięśni zginaczy. Wskutek przedłużającego się ucisku dochodzi do zmian niedokrwiennych w nerwie, a następnie stopniowego obumierania aksonów, zaniku czucia w obszarze unerwionym oraz wtórnego zaniku mięśni unerwianych przez nerw pośrodkowy.
Liczną grupę z czynnikiem ryzyka zespołu cieśni kanału nadgarstka stanowią pracownicy przemysłu ciężkiego i budownictwa, urzędnicy, rolnicy, krawcowe, pielęgniarki i lekarze dentyści. Zmniejszenie przestrzeni kanału nadgarstka doprowadza do ucisku na nerw pośrodkowy, a w konsekwencji do zaburzenia w odżywianiu tkanek, co skutkuje wtórnym obrzękiem i nasileniem dolegliwości. Niezwykle istotne jest szybkie zareagowanie na problem i wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji ruchowej przeprowadzanej pod okiem specjalisty.
Ponadto do głównych czynników ryzyka należą:
- obciążenia wielokrotnie powtarzanego ruchu ręki i nadgarstka w czasie pracy;
- zaburzenia ergonomiczne;
- praca przy komputerze;
- choroby ogólnoustrojowe;
- zaburzenia hormonalne;
- podwyższony wskaźnik BMI;
- zaburzenia ukrwienia okolicy kanału nadgarstka;
- zmiany wysiękowe lub urazy.
Jak zdiagnozować zespół cieśni kanału nadgarstka?
W diagnostyce zespołu cieśni kanału nadgarstka wykorzystujemy przede wszystkim badanie podmiotowe, czyli dokładny wywiad z Pacjentem, a także przedmiotowe – w tym test Tinela z opukiwaniem nerwu i zginaniem nadgarstkami, test Phalena oraz test uciskowy Durkana. Wykonujemy także badania laboratoryjne. Do ostatniej grupy zaliczamy w głównej mierze testy neurofizjologiczne EMG, RTG, USG, RM. RTG dłoni i nadgarstka ma charakter przeglądowy i może wnieść pewne informacje co do charakteru urazu. W nerwach zmienionych chorobowo prędkość przewodzenia spada w stosunku do strony zdrowej.