Fizykoterapia i elektroterapia

W naszym Centrum Terapii prowadzimy zabiegi z zakresu fizykoterapii i elektroterapii dla osób zdrowych i chorych. Przyjmujemy Pacjentów w każdym stanie – zarówno tych chcących zadbać o swoje zdrowie profilaktycznie, jak i tych, którzy są po urazach, operacjach czy silnych atakach np. rwy kulszowej i mają uniemożliwioną pełną sprawność. Zapisując się na wizytę u naszych fizjoterapeutów, możesz liczyć na elektroterapię, w tym prądy diadynamiczne, jonoforezę, prądy interferencyjne, prądy Traberta, prądy TENS czy NMES. Wykonujemy także zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, pole magnetyczne oraz laser.

Jaki wpływ na organizm ma fizykoterapia?

Niemal zbawienny! W trakcie zabiegów z zakresu fizykoterapii wykorzystuje się takie zjawiska jak światło, laser, prąd, ultradźwięki czy pole magnetyczne. Każdy z nich ma poszczególne zadanie, które w dobroczynny sposób wpływa na nasz organizm. Mowa m.in. o przyspieszaniu procesów regeneracji, wzmacnianiu mięśni czy leczeniu stanów zapalnych. Zabiegi z wykorzystaniem elektrostymulacji doskonale wpływają na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości – w tym także bóli przewlekłych czy nerwobóli. Z kolei laser pomoże w złagodzeniu objawów cieśni kanału nadgarstka czy rwy kulszowej. W naszym Centrum Terapii przeprowadzimy dokładny wywiad, zdiagnozujemy poszczególny przypadek oraz wprowadzimy indywidualnie dostosowane leczenie!

Elektroterapia – prądy diadynamiczne, interferencyjne i jonoforeza

Jednym z najczęściej używanych zabiegów jest ten, z wykorzystaniem jonoforezy. Używa się jej przede wszystkim do dogłębnego wprowadzenia środków aktywnych, których wchłonięcie jest przyspieszone dzięki przepływowi prądu stałego. To krótki, bezbolesny i skuteczny zabieg. Dodatkowo działa pozytywnie na wygląd i gęstość skóry – ujędrniając ją, wygładzając oraz nawilżając. Nasi fizjoterapeuci sięgają po jonoforezę także w przypadku uporczywych nerwobóli. Zabieg ten przynosi niemal natychmiastową ulgę!

W leczeniu z pomocą elektroterapii wykorzystujemy prądy interferencyjne, które w głównej mierze zmniejszają ból, stymulują mięśnie, poprawiają ukrwienie oraz pozytywnie wpływają na odżywienie tkanek. Wykorzystuje się 5 stopni natężenia, a każdy z nich jest odpowiedzialny za inne efekty – najniższe są zbawienne dla krążenia, a najsilniejsze zmniejsza napięcie układu nerwowego. O wyborze stopnia natężenia każdorazowo decyduje fizjoterapeuta. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Mowa o niektórych zaburzeniach, wszczepionych metalowych elementach czy chorobach nowotworowych. O dokładnej liście poinformuje Cię fizjoterapeuta w trakcie konsultacji.

Do kolejnego rodzaju terapii wykorzystujemy prądy diadynamiczne, które działają na 6 wartościach

  • MF – pobudza i odżywia tkanki;
  • DF – znieczula i rozluźnia mięśnie;
  • CP – obniża napięcie mięśniowe i poprawia ukrwienie;
  • LP – działa przeciwbólowo.

Dwie pozostałe, czyli RS i MM stosuje się w przypadku elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych.

Elektrostymulacja TENS

Wykonujemy elektrostymulację TENS doskonałą na łagodzenie bólów układu kostnego, a także bólów kręgosłupa. Terapia tego typu pomaga również w walce z nerwobólami spowodowanymi dyskopatią, bólami związanymi ze zmianami zwyrodnieniowymi oraz bólami neurologicznymi. Powinni o niej pomyśleć także Pacjenci z miażdżycą, osteoporozą, artozą czy zapaleniem stawów. Prądy TENS wykorzystuje się także w przypadku bólów ostrych – występujących po urazach, operacjach oraz zabiegach. Ponadto elektrostymulacja mięśni jest polecana osobą zmagającym się z problemami dna macicy.