Leczenie kręgosłupa
Zajmujemy się leczeniem kręgosłupa od początku istnienia naszej placówki. To miejsce, w którym skupiamy się na diagnozowaniu, terapii i profilaktyce schorzeń układu ruchu u osób w każdym wieku. Statystycznie aż połowa Polaków cierpi na bóle zlokalizowane w układzie ruchu, a 70% na bóle głowy. Choć wciąż niewielu zarówno lekarzy, jak i Pacjentów łączy to ze sobą – tak zapewniamy, że ból i zawroty głowy mogą mieć swoje podłoże właśnie w problemach z kręgosłupem. Najczęściej pomagamy Pacjentom borykającym się z rwą kulszową oraz przewlekłym bólem promieniowym. W ramach naszej oferty trafiamy także do Pacjentów z cieśnią kanału nadgarstka oraz chorobami stawów.
Objawy rwy kulszowej
Najczęstszym – wręcz książkowym – przykładem objawu rwy kulszowej jest przeszywający ból pleców, który pojawia się nagle, promieniuje aż na dolny odcinek pleców, czyli lędźwie oraz charakteryzuje się mocnym kłuciem i rwaniem. To rodzaj bólu uniemożliwiający intensywniejszy ruch, schylanie czy podnoszenie. W zaawansowanym stopniu potrafi całkowicie wykluczyć możliwość wykonywania codziennych czynności. Zalecamy sprawne udanie się do specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze, alarmujące odczucia. W początkowym stadium znacznie łatwiej da się przywrócić kręgosłup do normalności.
Istnieją także dodatkowe objawy rwy kulszowej, które różnią się w zależności od rodzaju rwy. Te z kolei są ściśle zależne od miejsca ucisku nerwu. Wyróżniamy rwę kulszową o ostrym przebiegu, która przez Pacjentów opisywana jest jako paraliżujący ból związany z nagłym urazem, kontuzją czy przeciążeniem, a także rwę umiarkowaną, o stopniowo narastającym bólu pleców. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj rwy posiadasz lub jesteś w początkowym stadium schorzenia, to sprawdź, czy posiadasz któryś z wymienionych objawów:
- Osłabienie siły mięśniowej;
- ostry ból w odcinku lędźwiowym;
- ból pleców promieniujący do pośladka lub tylnej części uda;
- ogólny ból lub dyskomfort pleców odczuwalny w trakcie zwykłych czynności;
- drętwienie, paraliżowanie lub mrowienie pleców;
- niedowład mięśni prostujących stopę;
- przykurcze mięśni;
- zaburzenia czucia w nogach i stopach;
- tzw. opadanie stopy, mrowienie stóp.
Leczenie rwy kulszowej
W naszym Centrum Terapii prowadzimy leczenie rwy kulszowej dostosowywane do indywidualnych potrzeb Pacjentów. Jesteśmy przygotowani na wdrażanie terapii w różnych stopniach nasilenia, a także na wszelkie rodzaje rew. Zapewniamy, że większość przypadków nawet ostrej rwy kulszowej może być leczona nieinwazyjnie – z pomocą autorskich metod, fizykoterapii, a także farmakologii. Przygotowujemy zestawy ćwiczeń na rwę do domu oraz dokładnie instruujemy, jak należy się rozciągać, schylać itp. W przypadku rwy istotne jest zwracanie uwagi na nawet najmniejsze ruchy – istnieje bowiem wysokie ryzyko wystąpienia nagłego ataku. Ponadto omawiamy korzyści płynące z zimnych i ciepłych okładów, a także przeprowadzamy terapię z wykorzystaniem elektrostymulacji TENS.
Leczenie przewlekłej rwy kulszowej
W przypadku przewlekłej rwy kulszowej warto sięgnąć po terapię manualną FOI kinezyterapię, a także ćwiczenia i okłady. Niezwykle ważna jest systematyczność. Zlecone ćwiczenia wzmacniają bowiem mięśnie pleców i poprawiają elastyczność kręgosłupa. W efekcie szansa na wystąpienie ataku rwy się zmniejsza, a jeśli do niej dojdzie – ma ona łagodniejszy przebieg. Dokładamy wszelkich starań do tego, aby przygotowane terapię i rodzaje gimnastyki pomogły w normalnym funkcjonowaniu.
Rehabilitacja kręgosłupa po urazach i operacjach
Niezwykle istotnym krokiem w całkowitym powrocie do zdrowia jest rehabilitacja kręgosłupa po urazach i operacjach. Pozwala ona nie tylko na przywrócenie pełnej sprawności, ale także zabezpieczenie kręgosłupa na przyszłość. Co to oznacza w praktyce? Prawidłowo dopasowane zabiegi oraz ćwiczenia wzmacniają mięśnie, uelastyczniają plecy oraz pozwalają na nowo uczyć się obchodzić z własnym kręgosłupem. Zlecamy ćwiczenia pooperacyjne niemal od pierwszej dobry po operacji, aby jak najpłynniej Pacjenci mogli wkroczyć w kilkutygodniową rehabilitację.
Podpowiedź! Osoby po przebytych operacjach w okolicach kręgosłupa powinny rehabilitować się do końca życia – są bowiem bardziej narażeni na kolejne urazy. Po operacjach wymagających długiego leżenia warto także wprowadzić ćwiczenia synergistyczne, które wywołają napięcie w niedowładnych mięśniach i pozwolą łatwiej i bezpieczniej wrócić do sprawności. Każdy rodzaj ćwiczeń pooperacyjnych przygotowujemy na podstawie konkretnego przypadku.
Czy szum w uszach może być efektem rozwijających się zmian zwyrodnieniowych?
Niewątpliwie szumienie w uszach powinno alarmować nas o rozwijających się zmianach zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Wcześnie zdiagnozowane nieprawidłowości dają większe szanse na całkowity powrót do sprawności. W trakcie systematycznych spotkań u naszych specjalistów sprawdzisz stan postawy, przeanalizujesz powstałe zmiany oraz wprowadzisz odpowiednie kroki lecznicze. Nasi fachowcy wdrożą indywidualnie dopasowany plan leczenia, przeprowadzą fachowy masaż leczniczy kręgosłupa lub przygotują terapię manualną, abyś mógł cieszyć się zdrowiem na długie lata!